Про проєкт

Метою моніторингового проєкту є детальне вивчення діяльності ультраправих груп в Україні та дослідження причин і можливих наслідків цієї діяльності. Він направлений на збір і систематизацію даних стосовно вуличного насильства та конфронтацій з боку ультраправих груп, партій, організацій, громадян з праворадикальними поглядами, а також нападів на ґрунті ненависті.  

Кінцевим результатом проєкту є створення бази випадків ультраправого насильства та конфронтацій в Україні і публікація відповідних щорічних звітів.

Моніторинг проводиться лише на територіях, підконтрольних українській владі.

Моніторингові звіти

Моніторинговий звіт 14.10.2018 – 14.10.2019 у форматі PDF

Monitoring report 14.10.2018 – 14.10.2019 in PDF format

Результати моніторингу за першого півріччя 2020 року у форматі pdf.

Monitoring results first half of 2020 in pdf.

Методологія моніторингу

Методологія моніторингу адаптована з проекту “Ukrainian Protest and Coercion Data Project”. 

Основним методом збору інформації є регулярний моніторинг повідомлень національних, макрорегіональних, місцевих, активістських сайтів та соціальних мереж. 

Безперечно, дані, отримані за допомогою моніторингу, відображають лише ту частину ультраправої вуличної активності, яка висвітлена у джерелах моніторингу. Однак ці дані збираються систематично, а отже дозволяють: 

  • оцінити масштаби проблеми;
  • відслідковувати тенденції у поведінці ультраправих;
  • відслідковувати динаміку конфронтаційної та насильницької вуличної активності праворадикалів; 
  • визначати найбільш помітних акторів серед організованих ультраправих;
  • зрозуміти, які групи людей найчастіше стають жертвами праворадикальної вуличної активності.

Основні поняття

Конфронтації

протестна активність та активність на ґрунті ненависті, під час якої вчиняється прямий тиск на людей, але яка не має на меті безпосереднє завдання шкоди людям або майну: блокування, штовханина, захоплення приміщення, перешкоджання проведенню заходу без рукоприкладства тощо.

Насильство

протестна активність та активність на ґрунті ненависті, під час якої вчиняються дії з метою завдання безпосередньої шкоди людям або майну; окремо варто виділяти насильство проти людей (напади, побиття, бійка, стрілянина, вбивство та ін.) та насильство, спрямоване на пошкодження майна (підпали, знищення майна, вандалізм тощо).

Ультраправі/праворадикали

політичні організації, групи чи окремі індивіди, чиї погляди передбачають припустимість насильства з метою збереження чи посилення дискримінації за гендерною, расовою, етнічною, релігійною ознаками, на підставі громадянства чи сексуальної орієнтації.