Азовський Рух

Найбільше ультраправе угруповання. Складається із трьох основних структур: полку Національної гвардії України «Азов» (військове крило), партії «Національний корпус» (політичне крило) та «Національних дружин» (силове вуличне крило). Рух налічує 20 000 членів, серед яких півтори тисячі вишколеного і добре озброєного особового складу полку «Азов», в т.ч. танкова рота.

Полк «Азов» (створений навесні 2014 р.) — єдиний радикально політизований підрозділ, що офіційно входить до складу силових відомств України. Його основу склали харківські ультраправі із «Соціал-Національної Асамблеї» (СНА), що стояла на засадах ідеології «расового соціал-націоналізму». Ще одним джерелом залучення добровольців до підрозділу стали радикальні футбольні ультрас клубів «Динамо» (Київ), «Металіст» (Харків), «Шахтар» (Донецьк) та інших. Очолив «Азов» колишній лідер СНА Андрій Білецький. У 2014 р. він був обраний депутатом парламенту VIII скликання. Міністр Аваков зіграв важливу роль у становленні підрозділу «Азов»: він ініціював інтеграцію угруповання до складу МВС та його подальше переформування у полк Національної гвардії. Бійці отримали серйозну підготовку від українських та іноземних військових спеціалістів, мають хороше оснащення та новітнє озброєння. «Азов» було внесено до списку терористичних організацій сайту Terrorism Research & Analysis Consortium TRA.

«Національний корпус» — ідеологічна політична партія, заснована на базі Цивільного корпусу «Азов». Налічує понад 10 тис. членів та має регіональні осередки у багатьох регіонах країни. На парламентських виборах 2019 р. партія увійшла до єдиного «націоналістичного блоку» разом з ВО «Свобода» та «Правим сектором». Блок набрав 2,15% та не потрапив до парламенту. Тактика партії полягає у побудові розгалуженої мережі партійних та парасолькових структур, наповнених ідейними, вмотивованими й озброєними членами. Партія має суттєвий вплив на середовище футбольних хуліганів. Її члени проводять лекції в школах, університетах, влаштовують мілітарні табори для дітей, працюють з ветеранами АТО, залучаючи їх до своїх лав. Серед «молодіжних проєктів» партії — «Юнацький корпус», «Пам’ять нації», літературний клуб «Пломінь».

«Національні дружини» (засновані 2017 р.) — вуличні парамілітарні підрозділи партії «Національний корпус», що нібито допомагають поліції забезпечувати громадський порядок. На практиці займаються нападами на опозиційні мітинги, ромські поселення тощо та відкрито протистоять правоохоронцям під час масових зібрань. Національний корпус та Національні дружини мають спільний логотип.

Відколом від «Національного корпусу» стала організація «Гонор».